??????? ??? ?????? ????????
??????? ??? ?????? ????????
??????? ??? ?????? ????????
??????? ??? ?????? ????????
??????? ??? ?????? ????????
??????? ??? ?????? ????????

سوالات متداول

سوالات متداول در خرید برد هوشمند

مدرسه هوشمند چيست؟

مدرسه هوشمند مدرسه ای است که در آن اجرای کلیه فرآیندها از قبیل مدیریت، نظارت، کنترل، یاددهی، یادگیری، منابع آموزشی و کمک آموزشی، ارزشیابی، اسناد و امور دفتری، ارتباطات و مبانی توسعه آنها مبتنی بر فن آوری اطلاعات و ارتباطات و در راستای نظام آموزشی و تربیتی پژوهش طراحی شده است واز سخت افزار های الکترونیکی نظیر برد هوشمند و دیتا پروژکتور در فرایند آموزش استفاده میگردد.

آيا خريداری و نصب تخته‌های تعاملی هوشمند براي هوشمندسازی مدرسه ضروری است؟

تخته‌هاي الکترونیکی هوشمند قابليت‌هاي زیادی براي استفاده در كلاس‌هاي درس دارند. از این رو پيش‌نياز استفاده از اين تخته‌ها در اختيار داشتن محتوی الكترونيكيی مناسب برای استفاده در كلاسهای درس است.

برد هوشمند چیست؟

برد هوشمند جهت استفاده در کلاسهای آموزشی و سالنهای کنفرانس می باشد. این وایت برد الکترونیکی جایگزین مناسبی جهت تخته وایت بردهای معمولی است. استفاده از این وایت بردهوشمند در کلاسها و سالنها ،امکان نمایش مطالب بصورت کاملا” پویا را برای کاربر مهیا می نماید.

استفاده از وایت برد هوشمند که با عناوین دیگری نظیر برد الکترونیکی یا اسمارت برد نیز شناخته می شود ، در بسیاری از مراکز آموزشی و دانشگاهی و نیز اتاقهای جلسات و کنفرانس رایج گردیده است. وایت برد هوشمند با قرار گرفتن در کنار تجهیزاتی نظیر ویدئو پروژکتور و ویژوالایزر میتواند سیستم کمک آموزشی بسیار کارآمدی را در اختیار کاربر قرار دهد.

وایت برد هوشمند لمسی علاوه بر بخش سخت افزاری که از یک سطح الکترونیکی مجموعه ای از سنسور های لمسی تشکیل شده است دارای یک هسته ی نرم افزاری اصلی نیز می باشد که اغلب قابلیت ها و ویژگیهای منحصر به فرد برد را پشتیبانی می کند نرم افزار وایت برد هوشمند ضمن رعایت اصول سهولت کاربری ، محیطی مناسب جهت تدریس ، سمینار و حتی جلسات عملیاتی را فراهم می نماید.

آموزش الكترونيكي چيست و ارتباط آن با مدارس هوشمند چگونه است؟

آموزش الكترونيكي به معني بكارگيري فناوري اطلاعات در فرآيند آموزش و ياددهي يادگيري است. قابليت‌هاي آموزش الكترونيكي ممكن است در آموزش رو در رو در كلاس‌هاي درس و يا در آموزش از راه دور مورد استفاده قرار گيرد. در مدارس هوشمند از مفاهيم آموزش الكترونيكي استفاده مي‌گردد. تاليف و بكارگيري محتوي الكترونيكي از الزامات اساسي آموزش الكترونيكي است كه در مدارس هوشمند نيز استفاده از محتوي الكترونيكي در ياددهي يادگيري ضروري است. تاليف محتوي در مدارس هوشمند مي‌تواند براساس اصول و استانداردهاي آموزش الكترونيكي صورت گيرد.

تاليف محتوي الكترونيكي چيست؟

محتوي الكترونيكی به معنای سازماندهي اجزاي محتوي توسط معلم براي ارائه در كلاس درس است. معلم براساس روش آموزشي خود بايد اجزاي محتوي را به نحوي سازماندهي نمايد تا فرآيند ياددهي و يادگيري در كلاس درس محقق شود بلكه به معناي استفاده از اجزاي محتوي موجود براي پياده‌سازي سناريوي آموزشي يا مسير يادگيري است.

چند نوع برد هوشمند وجود دارد؟

برد های هوشمند عموما” شامل بردهای: الکترو مغناطیس (مگنتی) ، مادون قرمز ( IR ) شامل دو مدل Finger touch و قلم نوری ، اولترا سونیک میباشد.

چند نفر میتوانند همزمان با برد هوشمند کار کنند؟

برد های هوشمند شامل مدلهای تک کاربره و دو یا چند کاربر میباشد که کاربرد این موضوع فقط در استفاده از نرم افزار برد میباشد.

بردهای هوشمند در چه سایزهایی وجود دارند؟

بردهای هوشمند معمولا در سایزهای 56 و72 و78 و 82 و100 و 105 در بازار عرضه میشود که پر فروشتین سایز برد هوشمند 78 و 82 اینچ میباشد.

آیا با ماژیک میتوان روی برد هوشمند نوشت؟

صفحه نمایش برد هوشمند جهت پخش تصویر پروژکتور استفاده میشود و مهمترین مسئله کیفیت بالای تصویر است و اگر با ماژیک روی آن نوشته شود به مرور زمان صفحه برد کدر و مات میشود و کیفیت تصویر برد را تحت تاثیر قرار میدهد. توصیه میشود که این کار انجام نشود.

برد هوشمند چگونه نصب میشود؟

برد هوشمند قابلیت نصب روی پایه متحرک چخدار و پایه دیواری را دارا میباشد.

پاسخ به پرسش های متداول دوربین مداربسته:

منظور از دوربین مدار بسته و سیستم های کنترل تصویری چیست؟

نوع ساده ی این سیستم یک دوربین و یک مانیتور می باشد به طوری که تصاویر متحرک جلوی دوربین بر روی صفحه ی مانیتور قابل نمایش باشد. در حالت پیشرفته تر می توان تعداد دوربین ها را افزایش داد و نیز انواع سیستم های کنترلی از قبیل سیستم کنترل زاویه ی دید ، سیستم بزرگنمایی دوربین ها و سیستم های ضبط کننده و انتقال تصاویر، همچنین سیستم چند پارچه سازی تصویر را به این مجموعه افزود .

تجهیزات اصلی سیستم دوربین مدار بسته :

۱- دوربین با لنز     ۲- دستگاه بخش یا رکورد     ۳- مانیتور.

تجهیزات جانبی دوربین مدار بسته را نام ببرید؟

۱- انواع لنز   ۲- سنسور دودی و چشمی   ۳- اسکنر   ۴- کنترلر   ۵- انواع کاور   ۶- انواع پایه  ۷- فیش ها و سیم های ارتباطی.

انواع دوربین ها به لحاظ کاربرد کدامند؟

۱- فیبری     ۲- پین هل     ۳- نیمه صنعتی     ۴- صنعتی     ۵- دید در شب     ۶- اسپید دام .

منظور از دوربین اسپید دام چیست؟

دوربین اسپید دام یک دوربین رنگی کامل با سیستم کنترل زاویه چرخش و نیز سیستم زوم یا همان بزرگ نمایی تصویرمی باشد .

ولتاژ کار اغلب دوربین ها معمولا چقدر است؟

۱- ۱۲ ولت مستقیم              ۲- ۲۲۰ ولت متناوب.

پایه دوربین به چه منظوری مورد استفاده قرار می گیرد؟

به منظور استقرار و قرار گیری صحیح دوربین ها و قابل تنظیم بودن جهت دید.

انواع پایه ی دوربین کدامند؟

۱- ثابت       ۲- ثابت مفصلی (جهت استفاده به عنوان پایه ی قابل تنظیم)     ۳- گردان ( گردان افقی و افقی عمودی ) که در انواع داخلی و خارجی استفاده میشود .

منظور از پایه ی ثابت چیست؟

به منظور قرارگیری دوربین در حالت ثابت به کار می رود.

منظور از پایه ی مفصلی چیست؟

می توان دوربین را روی آن نصب کرد، دوربین با حرکت دو حالته ( چپ و راست) یا چهار حالته ( چپ و راست – بالا و پایین ) در زاویه ی دید مناسب و مورد نظر به روش دستی تنظیم می شود.

منظور از پایه ی گردان چیست؟

این نوع پایه به خاطر استقامتی که دارد می تواند وزن دوربین گردان را تحمل کند و دوربین نصب شده روی آن هم  می تواند حرکت افقی و افقی عمودی داشته باشد.

منظور از اصطلاحات Pan–Tilt در دوربین مدار بسته چیست؟

دوربین گردان دو حالته را به نامPan یا افقی  و دوربین گردان چهار حالته را به نام Pan – Tilt یا افقی عمودی می شناسند.

منظور از اصطلاحات ( Indoor) و ( Outdoor) در دوربین مداربسته چیست؟

به خاطر تعیین نوع پوشش دوربین ها یا تنظیم نور مناسب آنها در فضا های مختلف دوربین ها را به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم بندی می کنند. یعنی در فضای خارجی حتما باید از دوربین (Outdoor ) استفاده کرد.

در سیستم دوربین مدار بسته منظور از کاور چیست؟

کاور در واقع محفظه یا پوشش خارجی است که دوربین و لنز در داخل آن قرار می گیرد و نقش محافظ دوربین را دارد.

انواع کاور و دوربین های مناسب آنها کدامند؟

۱- کاور کوچک برای دوربین های  پین هل.

۲- کاور متوسط برای دوربین های  پین هل و نیمه صنعتی.

۳- کاور بزرگ برای دوربین های (  صنعتی با لنز ثابت صنعتی با لنز زوم  صنعتی با لنز ایریز.

۴- کاور سقفی برای دوربین های دام و  پین هل که روی سقف نصب می شود.

۵- کاور واتر پروف برای دوربین های زوم شونده که این کاور ها می تواند با فن و هیتر داخلی خود در دماهای مختلف محیط، دمای داخلی را ثابت نگه دارد.

ولتاژ کار مناسب انواع دوربین ها را چگونه می توان تامین کرد؟

دوربین های ۲۲۰ ولت را مستقیما به برق شهر و دوربین ۱۲ ولت مستقیم یا ۲۴ ولت متناوب را توسط یک منبع تغذیه ی تثبیت شده که آمپراژ آن متناسب با نوع دوربین باشد

منظور از درجه وضوح در یک دوربین مداربسته چیست ؟

 هر چه مقدار آن بیشتر باشد تصویر دارای پیکسل های بیشتروکاملتربوده و واضح تر می شود.

منظور از نسبت سیگنال به نویز چیست ؟

در یک دوربین ویدئویی هرچه نسبت سیگنال اصلی به نویزبیشتر باشد دارای کیفیت بالا تری است.

لنز انواع دوربین ها چگونه انتخاب می شود؟

برای دوربین های صنعتی و نیمه صنعتی متناسب با کاربرد و طرز نصب دوربین یک لنز ثابت در نظر می گیرند که روی آن کار گذاشته می شود ولی دوربین های فیبری و پین هل یک لنز کوچک دارند که روی خود دوربین نصب شده، قابل دید می باشد و می توان آن را تعویض کرد.

 اندازه ی انواع لنز ها معمولا چقدر است؟

 اندازه ی لنز ها معمولا از ۲،۸ میلی متر، ۳،۸ میلی متر، ۴، ۶، ۸، ۱۲ و ۶۰ میلی متر می تواند باشد که به نسبت مکانی که دوربین نصب می شود

 میدان دید و وضوح تصویر لنز ها با افزایش آنها چگونه تغییر می کند؟

با افزایش شماره لنز ها بر حسب میلی متر میدان دید کمتر می شود در عوض جزئیات به راحتی قابل دید است.

زاویه ی دید و وضوح جزئیات تصویر برای دو لنز۴ و ۳۵ میلی متر چه تفاوتی دارند؟

لنز ۴ میلی متر زاویه ی دید بیشتری را نشان می دهد یعنی مساحت قسمت دیده شده توسط دوربین بیشتر است در عوض وضوح جزئیات تصویر کمتر است یعنی اشیاء در فاصله ی دورتر کوچک تر و با وضوح کمتری نشان داده می شود.لنز ۳۵ میلی متر وضوح جزئیات بیشتری را نشان می دهد در عوض زاویه ی دید کمتر می شود یعنی اشیاء در فاصله ی دورتر با مساحت کمتر ولی با وضوح جزئیات بیشتری نشان داده می شود.

لنز مورد نیاز یک دوربین چگونه انتخاب می شود؟

همیشه می توان متناسب با موقعیت نصب دوربین و ناحیه ی مورد نظر یک لنز مناسب برای دوربین در نظر گرفت و این نکته را در نظر گرفت که لنز با شماره کمتر، زاویه ی دید یا میدان دید یا فضای دید بیشتری را نشان می دهد ولی تصویر در نقاط دورتر، کوچک تر ولی با وضوح جزئیات کمتری دیده می شود لنز با شماره بیشتر، زاویه ی دید یا میدان دید یا فضای دید کمتری را نشان می دهد ولی تصویر در نقاط دورتر یعنی با وضوح جزئیات بیشتری مشاهده می شود.

کاربرد لنز های اتو ایریز چیست و سایز های استاندارد آن کدامند؟

شدت نور را روی دوربین تنظیم می کند و مخصوص جاهایی است که شدت وتغییرات نور زیاد است و در سایز های مختلف تولید میشود.

لنز های اتو ایریز در چه مکانهایی مورد استفاده قرار می گیرد و اگر به جای آن از لنز معمولی استفاده کنیم تصویر چگونه دیده می شود؟

در جاهایی که شدت و تغییرات نور زیاد است یا دوربین کاملا به سمت نور قرار گرفته باید از لنز اتو ایریز استفاده کرد اگر از لنز معمولی استفاده کنیم تصویر کاملا سفید یا کاملا مات و تاریک دیده می شود.

منظور از لنز های زوم کننده چیست؟

در یک مساحت مشخص به نسبت ظرفیت خود لنز می توان فاصله ی اجسام را به تصویر مانیتور نزدیکتر یا دور تر کرد در بعضی از دوربین ها از طریق دستگاه کنترل کننده این لنز قابل کنترل است و در اندازه های متفاوتی مانند ۵برابر یا ۱۰ برابر ویا بیشتر می توان به آنها دست یافت.

کابل های خروجی از یک دوربین معمولا به چه قسمتهایی تقسیم می شوند؟

کابل تصویر که خروجی تصویری دوربین را دارد ، کابل کنترلی که سیم های مربوط به پایه گردان مانند بالا – پایین و چپ – راست و نیز شامل تنظیم کننده ی لنز می شود، کابل ولتاژ که ولتاژ دوربین از طریق آن تامین می شود .

هدف از کاربرد سیستم های تقسیم کننده ی تصویری چیست؟

وقتی در یک سیستم مدار بسته تعداد دوربین ها نسبت به  تعداد مانیتورها چند برابر باشد به وسیله ی سیستم های تقسیم کننده ی تصویری می توان تصاویر مربوط به چند دوربین را بر روی یک مانیتور نمایش داد.

انواع سیستم های تقسیم کننده ی تصویری کدامند؟

۱- سوئیچر          ۲- کواد             ۳- مالتی پلکسر          ۴-ماتریکس

منظور از سیستم سوئیچر چیست؟

سیستم سوئیچر تصویر دوربین ها را به ترتیب و یکی پس از دیگری هر کدام را برای یک مدت کوتاه روی صفحه ی مانیتور نشان می دهد به طوری که وقتی تصویر یک دوربین نشان داده می شود تصویر سایر دوربین ها از دید ما مخفی می ماند یعنی در هر لحظه فقط یک دوربین را می توان روی صفحه ی مانیتور نشان داد یعنی اول تصویر دوربین یک، بعدا تصویر دوربین دو و غیره …

سیستم سوئیچر معمولا در چند مدل مورد استفاده قرار می گیرد؟

به صورت ۲، ۶، ۸، یا ۴، ۱۲، ۱۶ کانالی .

کابلهای تصویری سوئیچر چگونه نصب می شود؟

به تعداد دوربین ها کابل تصویر به ورودی تصویری سوئیچر وصل می شود یک کابل تصویر هم خروجی سوئیچر را به ورودی مانیتور وصل می کند.

آیا تنظیم زمان نمایش هر دوربین در سیستم سوئیچر امکان پذیر است؟

توسط یک ولوم سرعت نمایش تصویر هر دوربین کم و زیاد می شود و این زمان برای کل دوربین ها یکسان است یعنی در سوئیچر این امکان وجود ندارد که مدت  نمایش تصویر یک دوربین طولانی تر از مدت نمایش دوربین دیگر باشد.

آیا در سوئیچر صدای دوربین ها را می توان مورد استفاده قرار داد؟

اکثر سوئیچر ها علاوه بر کابل تصویر کابل صوتی متناسب  دارند که اگر کابل ورودی از دوربین صدا نیز داشته باشد بتوان صدا و تصویر را توأم بر روی صفحه نمایش و بلند گو فرستاد .

منظور از سیستم کواد چیست؟

این سیستم این امکان را به ما می دهد که تصاویر حاصل از چهار دوربین مجزا را به صورت چهار گانه روی صفحه مانیتور ببینیم .

سیستم کواد یک چگونه کارمی کند؟

در سیستم کواد، ۱ یا ۴ تصویرمیتوانند مانند سیستم سو ئیچر تصاویر دوربین های ۱ الی ۴ به ترتیب بر روی صفحه مانیتور ظاهر می شود یا  چهار تصویر به صورت همزمان روی مانیتور نشان داده می شود.

کابل تصویری کواد ساده چگونه نصب می شود؟

معمولا به تعداد ۳ یا ۴ کابل تصویر از دوربین ها وارد کواد ساده شده و یک کابل خروجی از کواد به مانیتور وصل می شود

آیا تنظیم زمان نمایش هر دوربین در سیستم کواد ساده امکان پذیر است؟

بله، می توان زمان نمایش دوربینی را که اهمیت بیشتری دارد را زیادتر کرد یعنی می توان مدت نمایش تصویر هر دوربین را جداگانه تنظیم کرد و از طریق منوی برنامه ریزی سیستم وارد آن شد.

سیستم کواد دوبل چگونه کار می کند؟

ابتدا تصاویر دوربین های ۱ الی ۴ پشت سر هم می آید بعد تصاویر چهار تایی مربوط به آنها به صورت همزمان نشان داده خواهد شد سپس تصاویر دوربین های ۵ الی ۸ به ترتیب پشت سر هم نشان داده خواهد شد.

منظور از سیستم مالتی پلکسر چیست؟

وقتی تعداددوربین ها بیشتر، مثلا ۱۶ تایی می شود نمایش پشت سر هم یا غیر همزمان به دلیل فاصله زمانی زیاد چندان اثر بخشی ندارد و نمایش همزمان این تعداد تصویر ارجحیت بیشتری دارد. بدین ترتیب سیستم های مالتی پلکسر می توانند ۸ یا ۹ یا ۱۶ تصویر را به صورت همزمان روی صفحه ی مانیتور نشان دهند و تعداد دوربین ها را به همان تعدادی که است نمایش داد

چرا در سیستم مالتی پلکسر تنظیم ساعت و تاریخ و نمایش آن دارای اهمیت است؟

 زیرا معمولا این سیستم ها مجهز به سیستم ضبط تصاویر می باشند یعنی می توان تصاویر را ضبط کرد، آن را بایگانی نمود و در صورت رجوع به بایگانی تاریخ و زمان لازم خواهد بود.

منظور از پایه گردان و کنترلر در سیستم دوربین مدار بسته چیست؟

پایه گردان روی پایه نصب می شود و دوربین روی آن قرار می گیرد وپایه گردان می تواند به کمک حرکت موتور یا موتور های داخلی آن دوربین را در جهات چپ و راست یا بالا و پایین حرکت داد و حتی آن را در مسیر و زاویه مورد نظر قرار دهد. دستگاهی که پایه گردان را کنترل می کند کنترلر نام دارد و به وسیله ی دکمه های روی آن می توان دوربین را حرکت داد و حتی آن را در نقطه ی مورد نظر زوم کرد.

منظور از حالت خود کار در سیستم کنترلر چیست؟

پایه گردان معمولا می تواند تا حداثر ۳۵۰ درجه حرکت دورانی راست گرد و چپ گرد داشته باشد که اگر بخواهیم این حرکت به صورت پیوسته ادامه داشته باشد بایستی شاسی اتو ماتیک در دستگاه کنترلرفعال شود و اگر بخواهیم زاویه دوران را کمتر و روی زاویه ی خاصی تنظیم کنیم بایستی از زایده کوچکی که روی دستگاه اسکنر به شکل پیچ و مهره بوده و در داخل یک شیار زاویه حرکت را مشخص می کند استفاده کرد در این صورت دوربین به صورت پیوسته در زاویه تعیین شده حرکت خواهد کرد در صورت غیر فعال بودن دکمه ی خود کار بایستی به صورت دستی از طریق دستگاه کنترل ، کنترل نمود.

منظور از سیستم DVR  (دی وی آر) چیست؟

( دی وی آر ) در واقع سیستم ضبط کننده دیجیتالی تصویر است که از یک یا دو هارد با ظرفیت بسیار بالا برای ذخیره سازی تصاویراستفاده می کند و بیش از ۲۰۰۰ ساعت تصویر را به صورت فشرده ضبط می کند علاوه بر این تمامی قابلیت های سو ئیچر، کواد و مالتی پلکسر را به صورت یکجا دارد و ازطریق منوی مربوطه می توان سیستم را برای شرایط مختلف برنامه ریزی کرد.

منظور از سیستم انتقال تصویر چیست؟

ممکن است بخواهیم تصاویررا به مکان دیگری انتقال دهیم و امکان سیم کشی به آن محل موجود نباشد در این صورت می توان از کارت DVR یا DVR مستقل استفاده کرد  از طریق خط تلفن یا اینترنت تصاویر را ارسال کرد.برای این کار ازدوربینهای IP نیز میتوان استفاده کرد

منظور از دوربین اسپید دام چیست؟

کامل ترین نوع دوربین مدار بسته رنگی که دستگاه کنترلر خاص خود را دارد، گردان است و لنز زوم دارد، می تواند شدت نوررا تنظیم کند. دورو نزدیک شدن تصاویر را در آن می توان کنترل نمودقابل نصب روی دیوار و سقف است و تمامی برنامه ریزی ها و فرامین لازم از طریق کیبورد یا کامپیوترقابل اعمال است.

انواع سنسور و چشمی در دوربین مدار بسته چه کاربردی دارند؟

اگر بخواهیم سیستم دوربین مدار بسته در اثر فعال شدن این سنسورها و چشمی ها به کار بیفتد طوری که در حالت عادی خاموش باشد از این سنسورها استفاده می کنیم.

 منظور از تایم لپس چیست؟

تایم لپس نوعی سیستم ضبط تصویر است که قابلیت ضبط تصویربرروی نوار VHS در مدت زمان زیاد معمولا تا ۵۰- ۶۰ روز را دارد.

مهم ترین نکته در بر قراری اتصالات الکتریکی بین قسمتهای مختلف دوربین مدار بسته چیست؟

 ۱- تشخیص ورودی یا خروجی   ۲- صوتی یا تصویری بودن   ۳- اتصال خروجی به ورودی    ۴- اتصال صوتی به صوتی و تصویری به تصویری.

موارد استفاده از سیستم های دوربین مدار بسته کدامند؟

۱- نظارت بر امنیت مکانهای مهم و حساس

۲- مشاهده و نظارت بر خط تولید کارخانجات و انبارها

۳- نصب در مکانهایی که برای سلامتی انسان مضر هستند از قبیل کوره ها و تا سیسات اتمی

۴- ضبط تصاویر اتفاقات مختلف جهت جلوگیری از تکراراشتباهات وآموزش پرسنل

۵- کنترل ترافیک در سطح شهر- بزرگراهها و جاده های خارج از شهر

۶- استفاده در مراکز هواشناسی

۷- دانشگاهها – مراکز تحقیقاتی- مراکزعلمی پژوهشی- موسسات آموزش عالی – کتابخانه ها و آزمایشگاهها

۸- سمینارها – کنفرانس ها و مشاوره ازراه دور

پیکسل چیست ؟

نقاطی که در کنار هم قرار می گیرند تا یک صفحه نمایش تصویر کامل گردد در اصطلاح (پیکسل) نامیده می شود.

سیستم ضبط دیجیتال تصاویر چیست ؟

در این سیستم تصاویر دوربین ها بر روی هارد دیسک  به مدت طولانی ضبط می شود

 سیستم دوربین مداربسته DAY & NIGHT چیست ؟

 در طول روز بصورت رنگی تصویر برداری میکند ودر طول شب بصورت سیاه وسفید تصویر برداری میکند

 سیستم حراست تصویری چیست ؟

این سیستم به محض دریافت هرگونه حرکت در میدان دید دوربین به طور خود کار فعال شده و نسبت به ضبط اتوماتیک تصاویر اقدام می کند. یا میتواند سنسور های آلارم را سیستم کنترل فعال نماید .

 دوربین های مداربسته دید در شب کدامند ؟

 این دوربین ها مخصوص دید در شب می باشند و محیط را با پرژکتور مادون قرمز روشن میکنند.

 دوربین های مداربسته مادون قرمز حرارتی چیست ؟

این دوربین ها امکان دید کامل درتاریکی مطلق را میدهند
 

پاسخ به پرسشهای رایج در خصوص ویدئو پروژکتور:

تفاوت ویدئو پروژکتور و دیتا پروژکتور چیست؟

هیچ تفاوتی ندارند. نسل قبلی این دستگاه ویدئو پروژکتور نام داشت و فقط قابلیت اتصال به سیستم های ویدئویی را داشت. امروزه این دستگاه دیتا پروژکتور نیز خوانده میشود، چون امکان اتصال به انواع مختلفی از سیستمهای ورودی نظیر ویدئو، دی وی دی و کامپیوتر، فلش مموری و پخش تصاویر آنها را دارد. در واقع منظور از ویدئو پروژکتور، دیتا پروژکتور، ویدئو پروجکشن، دیتا پروجکشن، پی سی پروژکتور، مالتی مدیا پروژکتور، پروژکشن و حتی گاهی پروژکتور یکیست!

چرا در سایت قیمت ویدئو پروژکتورها درج نشده است؟

به سه دلیل. اول اینکه صدای گرم شما را بشنویم. دوم اینکه به تجربه دریافته ایم که در صورت درج قیمت دیتا پروژکتور ها احتمال انتخاب بر مبنای قیمت توسط مشتریان گرامی افزایش می یابد و ما معتقدیم برای انتخاب صحیح یک دستگاه حرفه ای بهتر است ابتدا نیازهای خود را با مشاوران و کارشناسان مربوطه مطرح کنید و سپس لیست قیمتها را مشاهده نمایید. و سوم اینکه به علت تعدد برندها و مدلهای ویدئوپروژکتور و نیز با توجه به نوسانات قیمت، امکان اعلام قیمتهای به روز در سایت دشوار است.

کدام مارک ویدئو پروژکتور بهتر است؟

از چه نظر!؟ کیفیت؟ قیمت؟ یا خدمات پس از فروش؟ سیما پردازان در انتخاب و ارائه مارکهای ویدئو پروژکتور وسواس و حساسیت بالایی دارد. بنابراین می توانیم این ادعا را داشته باشیم که همه ی برندهای ارائه شده در سایت در رده ی خوب تا عالی هستند.

چرا بعضی فروشگاهها و یا شرکتها ویدئو پروژکتور هایشان را با قیمتهای کمتری ارائه می دهند؟

احتمالا این دسته از همکاران نیاز های مالی کمتری دارند!!! و یا اینکه به خوبی می دانند که قرار است چه مقدار خدمات را با چه کیفیتی به شما ارائه دهند! اشتباه نکنید، منظور از خدمات لزوما کارت گارانتی که بر روی دستگاهها ضمیمه می شود، نیست. افرادی که یک دستگاه حرفه ای نظیر دیتا پروژکتور را با سودی معادل 5 الی 10 هزار تومان می فروشند، به احتمال قریب به یقین در پاسخگویی به تلفن شما و صرف کمترین وقت برای شما هم امساک خواهند کرد. توصیه می کنیم با یک تلفن مشابه، مورد مذکور را امتحان کنید. و در نهایت انتخاب با شماست. این شما هستید که باید بین شرکتی که بر اساس نیاز شما، راه حل ارائه می دهد و فروشگاهی که بر اساس موجودی انبار خود ویدئو پروژکتوری را توصیه می کند، یکی را انتخاب نمایید.

مهمترین پارامتر در انتخاب یک دیتا پروژکتور چیست؟

پاسخ این سوال به صورت کاملا مبسوط در صفحه راهنمای انتخاب و خرید ویدئو پروژکتور گفته شده است.

طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور ها چقدر است؟

در ویدئو پروژکتور های حرفه ای (با تکنولوژی LCD یا DLP) در حدود 2000 ساعت و در دیتا پروژکتور های جیبی (با تکنولوژی LED) در حدود 20000 ساعت. البته در سالهای اخیر کمپانی های سازنده با انواع و اقسام ترفند ها و تبلیغات، مدام در حال افزایش این عدد هستند که تا صحت این اعداد برای کارشناسان شرکت آداک مسجل نشود، از اعلام آن به مشتریان گرامی معذوریم. به طور مثال یکی از ترفندهایی که از سوی برخی کمپانی ها دیده شده این است که اعلام می کنند طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور X در حالت اقتصادی(Eco Mode) معادل 4000 ساعت است! برخی از فروشندگان هم با استفاده از این عدد، طول عمر لامپ را 4000 ساعت واقعی اعلام می کنند! در حالیکه شما باید برای رسیدن به این طول عمر، دستگاه خود را با شدت روشنایی کمتری استفاده نمایید.

آیا میتوان از ویدئو پروژکتور جیبی به عنوان جایگزین ویدئو پروژکتور های حرفه ای استفاده کرد؟

در شرایطی که محیط کاربری دستگاه روشن و بزرگ باشد، خیر. دیتا پروژکتور های جیبی مزایای بسیار زیادی دارند ولی فعلا در محیط های نیمه تاریک و تاریک قابل استفاده هستند. برای مطالعه شرح کامل نکات مربوط به ویدئو پروژکتور جیبی به صفحه آن در سایت مراجه کنید.

آیا برای پخش تصویر دیتاپروژکتور استفاده از پرده نمایش مخصوص الزامی است؟

شما می توانید بر روی هر سطح سفیدی تصویر ویدئو پروژکتورتان را بتابانید. ولی قطعا پرده نمایش هایی که برای این منظور تولید می شوند دارای استانداردهایی هستند که در کیفیت تصویر بسیار موثرند. بسیار مشاهده کرده ایم که در برخی کلاسها تصویر ویدئو پروجکشن را بر روی وایت برد و یا دیوار بسیار مات یا رنگی تابانده اند که در اولی منجر به رفلکس(بازتابش شدید) نور و خستگی چشم و در دومی منجر به ارائه تصویری بسیار کدر و با رنگهای غیر طبیعی می گردد. با توجه به هزینه ای که برای خرید یک دیتا پروژکتور نمویده اید، خرید یک پرده نمایش متناسب با محیط را توصیه می کنیم.

از کجا ویدئو پروژکتور بخریم؟

چرا سوالی می پرسید که هرگز به پاسخ آن اعتنایی نخواهید کرد! اغلب مشتریان در ایران، ویدئو پروژکتور را یا از روی ارزانترین قیمت بازار تهیه می کنند، یا از در دسترس ترین فروشگاه و یا از فروشندگان نامرتبطی که مشتری ها با آنها احساس نزدیکی و راحتی دارند و یا به دنبال فروشگاه و شرکتی می گردند که مارک مورد علاقه مشتری را به فروش برساند! ولی اگر به دنبال یک پاسخ جدی و دلسوزانه هستید باید عرض کنیم که ویدئو پروژکتور را به عنوان یک دستگاه حرفه ای فقط و فقط از مراکزی تهیه فرمایید که در این کار حرفه ای باشند. بتوانند و البته حوصله داشته باشند به شما مشاوره دهند و دستگاه را با توجه به نیازهای شما معرفی کنند.

آیا بهتر است دیتا پروژکتور را به سقف نصب کنیم؟ برای این کار چه ملزوماتی نیاز است؟

این موضوع کاملا بستگی به نیاز شما دارد. اساسا برای کلاسهای درس و مصارف ثابت نظیر سالنهای کنفرانس و همایش، ثابت کردن دستگاه توصیه می شود. در صورت نصب به سقف، احتمال آسیب دیدن ویدئو پروژکتور نیز کاهش می یابد. ولی در پاره ای از موارد نیز کاربر نیاز دارد که دستگاه را از محلی به محل دیگر، جابجا کند. در این صورت به هیچ عنوان نصب به سقف توصیه نمی شود. چرا که کاربر را دچار دردسر همیشگی باز و بسته کردن دستگاه و تنظیمات آن با پرده نمایش می کند. برای نصب به سقف ابتدا باید ویدئو پروژکتور شما این قابلیت را داشته باشد. با برگرداندن دستگاه و بررسی قسمت زیرین آن، در صورت مشاهده سه یا چهار جای پیچ، متوجه خواهید شد که دستگاه شما امکان نصب به سقف را دارد. حالا باید ملزوماتی نظیر، پایه نصب به سقف، کابل RGB و کابل برق (به متراژ لازم) تهیه نمایید.

بعد از نصب به سقف، تصویر دیتا پروژکتور وارونه شده است! چه باید کرد؟

در منوی ویدئو پروژکتور هایی که امکان نصب به سقف را دارند، معمولا گزینه ای با عناوین: Mirror، Ceilling و یا از این دست در دسترس می باشد که کاربر می تواند با انتخاب آن تصویر را 90 تا 180 درجه وارونه کرده و در واقع به حالت اصلی بر گرداند.

سوالات متداول در ویدئو کنفرانس

آیا سیستم های ویدئو کنفرانس شرکت های مختلف با یکدیگر کار می کنند؟

از اواسط دهه 1990، اتحاديه بين المللي (ITU) استانداردهاي مختلفي براي ويدئوکنفرانس تعريف کرده است. اين استانداردها براي تضمين سازگاري بين سيستم‌هاي توليدکنندگان مختلف نوشته شده‌اند. هنگام انتخاب يك سيستم، بايد مطمئن باشيد که اين سيستم‌ها از اين استانداردها پيروي مي‌کنند و فقط روشي اختصاصي از ارتباط را ارائه نمي‌دهند. سيستم‌هاي اختصاصي و خود ساخته توسط توليد كنندگان، فقط با سيستم‌هاي مشابه با خود ارتباط برقرار مي‌کنند.

آیا همه سیستم های ویدئوکنفرانس امکان برقراری ارتباط با چندین دستگاه را دارند؟

بسته به نوع دستگاه ممکن است این قابلیت وجود داشته باشد یا نباشد. بعلاوه معمولا در دستگاه هایی که این قابلیت را می توانند ارائه دهند نیز باید هزینه ای برای فعال سازی این قابلیت پرداخت نمود.

آیا برای برقراری یک سیستم ویدئو کنفرانس به وجود یک نقطه مرکزی نیاز می باشد؟

نه لزوما. در اغلب موارد می توان دو پایانه ویدئو کنفرانس را بدون نیاز به سیستم واسط به یکدیگر متصل نمود. حتی در برخی موارد می توان چندین پایانه ویدئوکنفرانس را به یکدیگر متصل نمود.